Skip to main content

The Chancellor’s Cup

The Chancellor’s Cup is given annually for “the greatest contribution outside the classroom to undergraduate student-faculty relationships in the recent past.” The faculty member’s contribution “shall be one of educational importance, relevant to the central purpose of the University.”

Established by the Nashville Vanderbilt Club in 1963, the award is presented by the President of the Club during the Homecoming activities in the fall. The award consists of a cash prize of $2,500 contributed by the Club, an engraved pewter julep cup as a permanent trophy, and one year’s custody of a silver bowl by Tiffany bearing the names of all recipients since 1963. Full-time faculty in all schools who are actively engaged in undergraduate teaching are eligible. Selection is made by the Chancellor on the basis of recommendations submitted by Mortar Board, Omicron Delta Kappa, deans of the undergraduate schools, and administrators in the Office of the Dean of Students.

Previous Winners

  • 2017 A.V. Anilkumar (Mechanical Engineering)
  • 2016 Craig A. Smith (Psychology & Human Development)
  • 2015 Frank Wcislo (History)
  • 2014 Teresa A. Goddu (English)
  • 2013 Joseph H. Wehby (Special Education)
  • 2012 M.L. Sandoz (Communication Studies)
  • 2011 Tiffiny A. Tung (Anthropology)
  • 2010 Ronald D. Schrimpf (Electrical Engineering & Computer Science)
  • 2009 John M. Braxton (Leadership, Policy & Organizations)
  • 2008 James Lovensheimer (Music)
  • 2007 Molly Fritz Miller (Earth & Environmental Sciences)
  • 2006 Douglas H. Fisher (Electrical Engineering & Computer Science)
  • 2005 Ellen H. Fanning (Biological Sciences)
  • 2004 Ann M. Neely (Teaching & Learning)
  • 2003 M. Fräncille Bergquist (Spanish and Portuguese)
  • 2002 Lucius Turner Outlaw, Jr. (Philosophy)
  • 2001 David A. Weintraub (Physics and Astronomy)
  • 2000 Samuel T. McSeveney (History)
  • 1999 Kathleen V. Hoover-Dempsey (Psychology)
  • 1998 James J. Lang (Sociology)
  • 1997 Lawrence Wilson Dowdy (Electrical Engineering & Computer Science)
  • 1996 T. Aldrich Finegan (Economics)
  • 1995 Michael A. Rose (Music)
  • 1994 Marshall C. Eakin (History)
  • 1993 Howard M. Sandler (Psychology)
  • 1992 Robert V. Dilts (Chemistry)
  • 1991 Robert E. Stammer, Jr. (Civil & Environmental Engineering)
  • 1990 Jimmie L. Franklin (History)
  • 1989 John H. Siegfried (Economics)
  • 1988 Robert B. Innes (Psychology)
  • 1987 Robert A. Baldwin (Fine Arts)
  • 1986 Susan Ford Wiltshire (Classical Studies)
  • 1985 William O. Thweatt (Economics)
  • 1984 Richard J. Larsen (Mathematics)
  • 1983 Susan A. Morgan (Nursing)
  • 1982 John Bingham (Spanish and Portuguese)
  • 1981 Paul S. Redelheim (Special Education)
  • 1980 William L. Mills (Civil & Environmental Engineering)
  • 1979 Oakley S. Ray (Psychology)
  • 1978 James S. Worley (Economics)
  • 1977 Merritt Williamson (Engineering Management)
  • 1976 James R. Wesson (Mathematics)
  • 1975 Ned Nabors (Classical Studies)
  • 1974 Robert H. Birkby (Political Science)
  • 1973 Carl R. Phillips (French and Italian)
  • 1972 Julia Jane Hereford (Nursing)
  • 1971 Amos Christie (Pediatrics)
  • 1970 Riordan J.A. Roett (Political Science)
  • 1969 John Lachs (Philosophy)
  • 1968 Charles E. Scott (Philosophy)
  • 1967 John J. Compton (Philosophy)
  • 1966 Vereen M. Bell (English)
  • 1965 John M. Aden (English)
  • 1964 Henry L. Swint (History)
  • 1963 Alexander Marchant (History)